Problematika

Ve světě je mnoho problémů. Jak už znečišťování planety na které žijeme nebo jen hrubé chování lidí kolem nás.  

Jak může každý z nás pomoct

  • Šetřit vodou - Lidstvo celkově zbytečně plýtvá vodou i když na druhé straně Země jsou lidé kteří chodí několik hodin pro vodu a ani jí nemají čistou, zatímco my si ani neuvědomujeme kolik vody spotřebujeme. Také existují zařízení, která recyklují vodu z umyvadel nebo sprch a použije ji do toalety.
  • Šetřit elektřinou - Lidé si nechávají např. puštěnou televizi jen při jiné činnosti, aby v místnosti nebylo ticho, necháváme zbytečně zapnutá světla, nebo třeba klimatizace, možná je v místnosti teplo, ale příjemné prostředí se dá zajistit i jinak. Možná kdybychom ráno než odejdeme do práce a do školy zatáhli závěsy, odpoledne by v domě nebylo takové horko. Jsou rozhodně i jiné ekologické možnosti, jak udržet v domě příjemnou teplotu.

  • Recyklovat - Jednoduchý a přitom účinný způsob jak pomoct Zemi. 

Proč odhazovat odpadky jen tak na zem, když je hned vedle koš...
Proč odhazovat odpadky jen tak na zem, když je hned vedle koš...
  • Šetřit potravinami - Měli bychom nakupovat potraviny přiměřeně, kupovat vždy jen to co víme, že spotřebujeme. Lidé se postupně učí spotřebovat plodiny které běžně rostou na loukách například kopřivy, sedmikrásky, natě a různé bylinky. V restauracích a v jídelnách lze nespotřebované jídlo dát potřebným (to, co se nespotřebuje - rozdat), dát zvířatům nebo kompostovat. 

  • Omezit nadbytečné nákupy - Například nákup oblečení, kupujeme si spoustu oblečení, které nakonec ani nenosíme a zbytečně skončí na skládce. Když už takové oblečení máme, tak je nejlepší se zeptat blízkých jestli by ho nechtěli, dát ho potřebným (např. do dětského domova) nebo na charitu. To samé platí pro oblečení z kterého jsme vyrostli. Někdy jsou uspořádány různé akce na pomoc lidem po přírodních katastrofách, lidé mohou přinést oblečení, které už nenosí a tím pomoct dobré věci. Můžeme také darovat deky, povlečení, hračky, aj. Některé obchody mají ve svých provozovnách koše, kam je možné vyřazené oblečení odložit. Oni ho pak recyklují a využijí jinak.

  • Používat potraviny ze zdejších zdrojů - Necháváme si dovážet ovoce, zeleninu i jiné potraviny z jiných zemí, i když máme spoustu jídla i u nás v Česku. Děláme to i když víme, že potraviny které máme tady v Česku jsou rozhodně zdravější než ty dovážené. Máme různé farmářské trhy, kde jsou potraviny i za dobré ceny. Mnoho lidí si kupuje dovážené potraviny kvůli lepší ceně, ale skoro nikdo si neuvědomuje, kolik stojí doprava těchto potravin do Čech i do jiných zemí a jak moc jsou tyto činy neekologické.

  • Přeorientovat se na nechemické výrobky - Téměř všichni v dnešní době používáme chemické šampóny, prací prostředky, atd. Jenže existuje jiná možnost nechemických výrobků, které jsou levnější a především je mnohem ekologičtější tyto výrobky vyrábět a využívat.